GALLERIES
    Kapat
    MENU

    Sevgili Dilem ve Nazif Burak’ın pozitif enerjisini, Save The Date fotoğraf çekimi öncesinde yaşadıkları o tatlı heyecanın tarifini kelimelere ifade etmek benim için biraz zor ama yine de bu konuda şansımı deneyeceğim. Aslında bir düğün fotoğrafçısının kelimelerle ifade edemeyeceği duyguları, heyecanı fotoğraflarla ifade edebilmesi daha kolaydır. Ama siz yine de fotoğraflara baktıktan sonra zamanınız varsa mutlaka yazıyı da okuyun!

    Sevgili Dilem ve Nazif’in Save The Date hikayesini yazmadan önce, düğüne hazırlık süreci ile ilgili bazı genel değerlendirmeler yapmak istiyorum. Düğün, sizin de bildiğiniz üzere mutlu ve keyifli bir gün etkinliğidir. Çoğu çiftin düğün günü gibi keyifli bir güne hazırlıklarını stres içinde yaptıklarını gözlemliyorum. Neden böylesine mutlu ve keyifli bir güne hazırlanırken stres yada kaygı içinde oluyorsunuz? Bu sorunun cevabını diğer blog yazılarımda sıklıkla vermiştim bu bakımdan bu sorunun cevabını buradan vermeyeceğim. Düğün hazırlığı içindeyseniz ve bu yazı ile karşılaştıysanız eğer bu soruyu lütfen kendinize sorunuz. Şimdi asıl konumuza dönelim. Ne demiştik, düğün günü keyifli ve mutlu bir gün! İşte bu keyifli ve mutlu güne hazırlanırken Save The Date konseptinde yapılacak olan bir fotoğraf çekimi size, hem düğünden önce bir prova çekim yapma imkanı sunar hem de sevdiklerinize düğün tarihinizi bir birinden keyifli ve farklı fotoğraflar videolar ile ilan etmenizi sağlar. Düğün belgeselini yaptığım çiftlerimin çoğu ile Save The Date konseptinde fotoğraf çekimini bu düşünceler doğrultusunda yapıyorum.

    Heyecanı, bir birlerine olan tutkuları gözlerinden okunan Sevgili Dilem ve Nazif ile fotoğraf çekimi için Kıbrıs’ın en güzel mevsimini seçtik. Düğün Eylül ayındaydı ama biz çekimleri İlkbaharda cennet adamız diğer adının hakkını verirken, yem yeşil olduğu zamanda yaptık. Havanın aşırı rüzgarlı olması drone ve klip çekimlerimizi olumsuz etkiledi ama Save The Date fotoğrafları açısından düşündüğümüz zaman hava bence mükemmeldi. Düğün fotoğrafçılığının kendine has bir jargonu var. Çoğu düğün fotoğrafçısının eğitimler yada sosyal mecrada yaptıkları araştırmalar ile benimsediği bir çalışma biçimi var. Bazı düğün fotoğrafçıları ise bahsettiğimiz çalışma biçimlerinin yaratıcısı olarak bilinirler. 20 yıldan fazladır düğün fotoğrafçısı olarak profesyonel anlamda çalışıyorum. Save The Date konseptinde fotoğraf çekmeye başladığım 2007 yılından bu tarafa, önce çiftimi konsept belirleme konusunda özgür bırakmayı tercih ederim. Çiftimden gelen taleplere kendi yorumumu katarak daha önceden yapılmamış, hani nasıl derler; eşi benzeri olmayan ama kendime göre zamansız fotoğraflar icat etmeyi ve zaman içinde bunları geliştirmeyi severim. Biz Save The Date konseptini konuşurken Nazif’in askerliğini yedek subay olarak yaptığını ve klasik bir arabası olduğunu öğrendim. Wv Beetle ve subay üniforması ile farklı bir bir Save The Tate fotoğraf çekimi yapabilme düşüncesini böylelikle oluşturmuş olduk.

    Save The Date fotoğraf çekimi için buluştuğumuzda hava biraz soğuktu dersem hava durumunun tanımı için yeterli olmaz. Soğuk ve fırtınalı ama fotoğraf çekimi için keyifli ve mükemmel bir gündü. Benim için her fotoğraf çekimi ayrı bir keyif ve ayrı bir deneyim ama o günü, bir birini inanılmaz bir biçimde tamamlayan, kalplerinde yaşadıkları o muhteşem sevginin güzelliğini pırıl pırıl gözlerine yansıtan, heyecanlı, bir çift ile paylaştım. Save The Date fotoğraf konsepti dahil olmak üzere düğün fotoğrafı ile ilgili tüm çekimlerin keyifli sonuçlarının da memnun edici olması için ihtiyacımız olan tek şey, iyi iletişim ve zamanı kaliteli paylaşma kültürüne olan bağlılığımızdır. Özellikle belirtmek isterim ki, bahsetmiş olduğum etkili iletişim ve paylaşma kültürü en az kaliteli ekipman yada teknik bilgi ve beceri kadar önemlidir.

    Sevgili Dilem ve Nazif; soğuk ve fırtınalı bir günde hava şartlarının bize getirdiği tüm olumsuzluklara aldırış etmeden, hatta uçurumun kenarında, avuç içi kadar kayanın üzerinde dakikalarca bulutların gelmesini bekleyerek, bir birinden güzel ve anlamlı ”zamansız save The Date fotoğraflarına” ulaşmak için gösterdiğiniz sabıra çok teşekkür ederim.

    Çok yakında bir birinden keyifli ve enerji dolu düğün fotoğraflarınızı, şirin tanışma hikayenizle birlikte buradan anlatacağım.

    Bu arada belki yeri değil, bu başlık için ayrıca bir yazı yazmalıyım ama yeri geldiği için, ”zamansız düğün fotoğrafları” tanımını kısaca anlatmak isterim. Blogumda bundan sonra sıklıkla karşılaşacağınız bu tanım aslında bana değil, yıllar önce düğün fotoğraflarını çektiğim çiftlerimden birine ait. Uzun zaman önce, düğün fotoğrafını keyifle çektiğim bir çiftimle tesadüf bir başka düğünde tekrar karşılaştım. Arşivimden onların fotoğrafını bulup, evlilik yıl dönümünde kutlamak amacı ile tekrardan paylaşmıştım. Düğün fotoğraflarını çekeli 10 yıldan fazla olmuştu ama Instagram hesabımda çok fazla etkileşim aldı. O sıra fotoğrafın sahibi fotoğrafın altına yorum olarak yazdı bu zamansız düğün fotoğrafları tanımını… ”10 yıl önce bugün çekilmiştik bu fotoğrafı! Üzerinden koskoca 10 yıl geçti ama sanki yeni çekilmiş gibi renkleri, dokusu, duygusu… Bir birinden eşisiz ama en önemlisi bizler için ”Zamansız Düğün Fotoğrafları” çektiğin için ayrıca teşekkürler Hasan Vardar…” Açıkçası duygulanmamak elde değil. Bugünlerde sosyal medya etkileşimlerinin getirdiği en yeni trend düğün fotoğrafları bir çok çift için olmazsa olmazlar içinde! Ama ”zamansız olmak” ve çektiğim düğün fotoğraflarının bu şekilde tanımlanması benim çok hoşuma gitti…

    Instagram profilimi ziyaret etmek isterseniz tıklayın!

    Sevgiler,
    Düğün Fotoğrafçısı Hasan VARDAR

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.