GALLERIES
    Kapat
    MENU

    Görünürde fotoğraflar birer kağıt parçası görünebilir ama manevi değerleri çok yüksektir ve bazılarının hikayeleri efsanedir. Bu efsane hikayelerin kimisi duvardadır, kimisi fotoğraf albümlerinde; kimisi ise çekmecelerde veya özel sandıklarda saklanır. Üzerlerinde yer alan insanlar, sizin için inanılmaz kıymetli, içerdiği anlar ise paha biçilemezdir. Gerçek şu ki; efsane hikayeleri olan bu fotoğrafların hemen hemen hepsi, doğalmış gibi çekilen özel hazırlanmış kurgusal fotoğraflar değil, gerçekten doğal ve anlık fotoğraflardır.

    Özel hazırlıklarla, kurgusal düşünülerek elde edilen ve efsane diye niteleyebileceğimiz düğün fotoğraflarıda elbetteki var.

    Efsane diye nitelediğimiz bu düğün fotoğraflarının ortak bir özelliği vardır. Hiç biri, Pinterest’te yada diğer sosyal medya mecralarında yer alan fotoğraflara benzemezler. Çoğu profesyonel düğün fotoğrafçısının başarılı ve doğal fotoğraflar çekebilmesinin en büyük sırrı, en başta çiftle kurduğu özel iletişimdir. İnsan davranışlarını anlamak, empati kurmak ve doğal davranmak hem düğün fotoğrafçısı açısından hem de çift açısından önemlidir. Hem Kıbrıs’ta hem de İzmir’de profesyonel düğün fotoğrafçısı olarak çalışmaktayım. Profesyonel düğün fotoğrafçısı olarak çalıştığım ilk günden bu tarafa, fotoğraf makinesinin arkasına saklanmak yerine, çiftlerimle birlikte o günü daha eğlenceli ve mutlu kılabilmek için olabildiğince düğünün içine dahil olmayı tercih ediyorum.

    Düğün fotoğrafçısının empati yeteneği son derece gelişmiş olmalıdır. Sözlük empati için, ”kişinin başka birinin istek ve duygularını anlayabilmesi, başka birinin halini kavrayabilmesi durumudur.” diyor! Düğün fotoğrafçılığı için bu olay, çiftleri anlayabilmek ve onların isteklerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için çok önemlidir. Başarılı fotoğraf sonuçları için profesyonel bir düğün fotoğrafçısının teknik bilgi, ekipman vb. birikiminin yanında ihtiyacı olan argümanlardan biri de iletişim kurabilme ve geliştirebilme konusundaki yeteneğidir.

    Güven ve Empati

    Karakteristik yapımızın oluşmasını sağlayan şey, bu zamana kadarki hayat yolculuğumuz ve duygusal yaşam tarihimizdir. Bu zamana kadar yaşadığımız bu tarih, bir çiftin ve bir düğününün bazı şeylerin tamamlanması için ne kadar yeterli olup olmadığını hesaplamamıza yarar. Bu durum, iyi bir fotoğrafçının düğün hikayesindeki karakterlerle bağlantı kurmasına da olanak tanır. Hatta düğün çiftiyle, onların ailesi ve arkadaşlarıyla içgüdüsel bir biçimde ortak davranışlar sergilemesini sağlar. İşte bu gibi durumlarda bazen gelinin ayakkabısını giydiren, bazen damadın kol düğmelerini takan malum kişi o günün düğün fotoğrafçısı olabilir!

    Gerçek bir profesyonel düğün fotoğrafçısı neyi doğru yapar?

    Profesyonel düğün fotoğrafçıları, empati yaparak bir birinden farklı insanlarla ve duygularla dolu olan bir ortamda, fotoğraf makinesinin hangi yöne bakacağına, kime odaklanacağına, teknik olarak hangi objektifi nasıl bir ışıkta kullanacağına ve çerçeveye nelerin eklenebileceğine tecrübeleri ile rahatlıkla karar verebilir. İster düğüne katılan bir konuk olun, isterseniz o düğünü ücreti ile görüntüleyen bir profesyonel. Siz de yıllar sonra çocuklar, torunlar ve hatta sonraki nesillerin duygularını ortak bir karede yakalayabilmek için en iyi anı beklemeli ve deklanşöre bu düşüncelerle basmalısınız! Profesyonel bir düğün fotoğrafçısı olarak bunları yaparken o ortamda bulunan insanların güvenini kazanmak ve fotoğrafı çekilen insanlarla bu güvene dayalı bir ilişki kurmalısınız.

    Bazen bu görüntülerin önemi, koşullar değişene ve anılar depreşene kadar gerçekten anlaşılamaz. Sadece düğün fotoğrafları değil fotoğrafların tamamı; çoğunlukla bir duyguyu, bazen bir kokuyu, hatta bir insanın sesini bile hatırlatma gücüne sahiptir. Her küçük ayrıntıda, o zamanın ruhu yeniden canlandırır.

    Düğün fotoğraflarınızdan birinde bir çocuğun yüzündeki gülümseme, başka birinde dans pistinde toplanan aile büyükleri veya aşık olan bir çiftin arasındaki bir bakış olabilir. Bunun için profesyonel bir düğün fotoğrafçısının, o atmosferi ısıtma, o anı çekme, dinleme, salondaki tüm duyguları hissetme ve eğlencenin büyüsüne sizinle birlikte katılabiliyorsa her fotoğraf daha güzel ve anlamlı olacaktır.

    Gözünüzde mutluluğunuza dair bir şeyler canlanıyor mu?

    En güzel düğün fotoğrafları, sürpriz indirimler ve uygun fiyatlar için hemen Fiyat Teklifi alın!

    En güzel hikayenizi birlikte yazabilmek dileği ile…

    Sevgiler,
    Düğün Fotoğrafçısı Hasan VARDAR

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.