GALLERIES
    Kapat
    MENU

    Düğün hikayesi videosu veya profesyonellerin tanımı ile düğün filmi çekimi artık yeni olmayan ve sık tercih edilen bir trend olmayı başardı. Düğün hikayesinin trend olmaktan çok bir düğünün en önemli anlarından oluşan en güzel anısı dersek daha doğru bir tanım olur. Düğün hazırlıkları içinde bu konulara yabancılık çeken, düğün terminolojisi içinde aklı karışan çiflerim için düğün hikayesi videosu ( düğün filmi, düğün belgeseli) ile ilgili sık sorulan sorulara kısa cevaplar vererek bazı temel bilgileri bu içerikte sizlere sağlayacağım.

    Bu içerikte sizlere sunacağım bilgilerin tamamı daha önceden uygulanmış ve bir birinden güzel ve özel harika düğün hikayesi videoları ve fotoğrafları çekmemize olanak sağlamış temel bilgilerdir. Her profesyonelin mutlaka kendisine özgü bir çekim tarzı olacağını lütfen göz önünde bulundurun.

    Düğün Hikayesi Videosu Kaç Kamera İle Çekilir?

    Yaratıcı ve ilgi çekici bir düğün videosu üretmek için, genelde tek kamera tercih ediliyor olsa da, çiftlerimizin bütçesine göre çoğunlukla iki kamera ve iki video çekimcisi idealdir. Özellikle de tören sırasında birçok açıyı yakalamak önemlidir ve bir kamera genelde yeterli değildir. Bir düğün hikayesi üretilirken en fazla tercih edilen kamera sayısında ise üçtür. Üçten fazla kamera ile düğün videosu çekilebiliyor olsa da, kamera sayısı arttıkça etkili çalışma seviyesinde düşüş gözlemlenebilir. Bu arada son dönemin yeni trendi drone çekimlerini de bu kamera sayılarına dahil ettiğimi belirtmeliyim. Drone ile farklı bir açıdan düğün hikayesi için gün içinde alınabilecek görüntüleri mutlaka insansız hava aracı ehliyetine sahip bir operatör almalıdır. Bu durum hem insan sağlığı hem de yasal açıdan oldukça önemlidir.

    Bir yada birden fazla kamera ile düğün hikayeniz için çekim yapıldığında, isteklerinize uygun ve memnun olacağınız sonuçlarla karşılacağınızın garantisi de yok. Çünkü düğün günü yapılacak olan düğün hikayesi çekimi, düğün gününün akışı içinde toplanacak görüntülerden oluşacaktır. Örneğin, çok eğlenceli bir düğün hikayesi videosu isteyebilirsiniz. Ama siz ne kadar eğlenirseniz, o kadar eğlenceli bir videonuz olacaktır. Düğünden önce çiftlerim ile yaptığım görüşmelerde bu konulara mutlak değiniyorum ve isteklerine göre bir çekim stratejisi geliştirerek yapılan çekimin sonuçlarından mutlu olmalarını sağlıyorum. Bu arada birden fazla kamera için bir bütçe ayırmak istemeyen çiftler, anlaşma yaptıkları düğün fotoğrafçısına, düğünde sabit bir kamera kurup kuramayacağını sorabilir. Çünkü, düğünün başından sonuna görüntüsünü toplayan aktüel bir kamera, gün içinde size hizmet verecek hareketli kameralardan daha az maliyete sahiptir.

    Prodüksiyon Stilini Nasıl Tanımlarsınız?

    Çiftler, düğün videocusu ile birlikte ortaya çıkacak olan düğün hikayesinin stilini önceden belirlemelidir. Düğün hikayeleri belgesel tadında olabileceği gibi, bir sinema veya eski bir film stilinde de değerlendirilebilir. Çekimler direkt mi olmalı yoksa bir gazeteci edasında mı çekilmeli? Çiftlerimle yapmış olduğum ön görüşmede hoşlandıkları düğün hikayesi örneklerinden yola çıkarak, düğün yerinin konumuna ve konseptine göre özel planlamalar hazırlıyorum.

    Kalite bir düğün fotoğrafçısı, düğün hikayelerinin stili konusunda sizi rahatlıkla yönlendirebilir. Sinema stili, başlangıçta bir fragmana ve daha ağır düzenlemeler gerektiren, müzikle kombine edilen bir filme benzer. Belgesel veya gazetecilik stili de, daha doğal sesler içeren ve sıra itibariyle düğünde ne oluyorsa aynı sırada ilerleyen bir stildir. Stil seçimiyle birlikte, olayların olduğu gibi kaydedilmesini mi yoksa özel görüntüler elde etmeyi mi tercih ettiğiniz konusunda düğün fotoğrafçınız ile mutlaka sizde istişarede bulunun.

    Düğünün Hangi Bölümleri Hikayeye Dahil Edilir?

    Bir çok düğün fotoğrafçısı, kendi stiline göre hikaye belirler. Bu, çiftlerin istediği anların videoda bulunmadığını görmesine neden olabilir. Bu nedenle mutlaka çekimden önce hangi anların mutlaka olması gerektiği ve hangi anların olmaması gerektiği üzerine düğün fotoğrafçısı ile bir konuşma yapmak yararlı olacaktır.

    Ayrıca düğün hikayesi çekimi için düğün fotoğrafçınız ile anlaştığınız zaman, bir biriyle uyumlu çalışan, deneyimli ve işin ehli bir ekipten iki farklı çekimi aynı kalitede alabilirsiniz.

    Ne Tür Kamera Ekipmanları Kullanılır?

    Günümüzde düğün fotoğrafçılarının çoğunluğu, eski yıllara göre daha küçük ve bir birlerine çok benzer kameralar ve donanımlar kullanıyorlar. Tam zamanlı ve profesyonel çalışan bir düğün fotoğrafçısı oluşabilecek aksaklıklara karşı mutlaka yedek bir kameraya da sahiptir. Düğün hikayesinde mükemmel bir ses yakalamak, düğün hikayesi videosunun en önemli unsurudur. Düğündeki tüm ses kaynakları için kullanışlı bir mikrofon kullanılacağından emin olmalısınız. Mikrofon, düğün videosunda özellikle doğal ses kaynakları kullanılacağında önemlidir.

    Düğün Hikayesi Videosu İçin Müzik Seçimi Nasıl Yapılır?

    Müzik, aslında tüm düğün hikayenizin tonunu ayarlar. Düğün hikayenize eklenecek harika bir müzik, çift olarak sizin çok romantik veya çok eğlenceli olduğunuz hissini yansıtacaktır. Düğün fotoğrafçınıza mutlaka ne tür müzikler sevdiğinizi ve nelerden hoşlanmadığınızı anlatın ki tercihinize göre bir düğün hikayesi çıkarabilsin.

    En güzel düğün videoları, sürpriz indirimler ve uygun fiyatlar için hemen Fiyat Teklifi alın!

    En güzel hikayenizi birlikte yazabilmek dileği ile…

    Sevgiler,
    Düğün Fotoğrafçısı Hasan VARDAR

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.