GALLERIES
    Kapat
    MENU

    Bir düğünün fotoğrafçısı olmak demek; aslında bir ömür boyu yaşanılacak o beraberliğin en yakın tanığı olmak demek. Çünkü düğün günü hazırlık aşamalarından düğün bitimine kadar bir çiftin en büyük mutluluğunu an be an yaşayarak görüntülüyorsunuz. Yakın tanıyan, takip eden arkadaşlarım bilirler; 20 yıl kadar Kıbrıs’ta yaşadıktan sonra son bir kaç yıldır Türkiye’de profesyonel düğün fotoğrafçısı olarak çalışıyorum. Kıbrıs ile bağımı hiç bir zaman koparmadığım gibi, İzmir düğün fotoğrafçısı olarak vermiş olduğum profesyonel hizmetlere hala daha çoğunlukla Kıbrıs’ta, bazen de Londra’da düğün fotoğrafları çekerek devam ediyorum. Size şimdi anlatacağım düğün hikayesinin kahramanları sevgili Meryem ve Kaya.

    Düğün öncesi çiftlerimle düğün gününe dair detaylı görüşmeler yapmayı severim. Düğün ile ilgili tüm detayları öğrendikten sonra düğün gününe uygun bir iş akışı belirler, kameranın arkasına saklanmak yerine; çiftle iletişim halinde ve iç, içe bir düğün çekimi yapmayı tercih ederim. Meryem ve Kaya ile düğünden önce maalesef hiç bir araya gelmedik. Çünkü, benim iş programımın yoğunluğu, Kaya’nın Londra’da yaşıyor olması bizim düğün öncesi tanışıp kahve içebileceğimiz bir ortamı yakalamamıza bir türlü müsade etmedi. Bu gibi durumlarda her zaman teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekiyor. B planı Meryem ve Kaya ile bir grup sohbeti oluşturdum. Bu sohbet ortamı çiftimi yakından tanımak ve etkili iletişim kurmak için büyük bir fırsat. Henüz yeni tanıştığımız sırada Mağusa’da ki eski iş yerimin, Meryem’in evinin 3 sokak aşağısında olduğunu öğrendim. Kaya’nın daha rahat okuması için grup içinde arada İngilizce yazışmalar yaptık. Grup sohbetinde İngilizce selamlaştığım güler yüzlü, eğlenceli damadımız Kaya’nın düğün günü; tatlı bir aksanla  Türkçe konuşabilmesine de şaşırdım.

    Nasıl tanıştınız? Bir düğün fotoğrafçısının bilmesi gereken en önemli konulardan birisinin çiftin tanışma hikayesi olduğunu düşünüyorum. O ilk bakış, ilk heyecan. Çiftimizin tanışma hikayesini Meryem’den dinledim. Komşuydular. Aileleri daha henüz onlar dünyada yokken dahi tanışıyorlardı. Çocukluktan bu tarafa hep iç, içeydik ama Kaya Londra’da yaşadığı için çok sık görüşmüyorduk diye özetledi. Çalıştığım çoğu çiftimin düğün fotoğraflarını önceden incelerim. Nerelere gitmişler? Neler yapmışlar? Nasıl fotoğraflardan hoşlandıklarını anlarım fotoğraflarına baktığım zaman. Kaya romantik bir adam ve Meryem’i çok seviyor. Meryem’in en büyük hayali Kapadokya’da evlilik teklifi almakmış. Gün doğumunda, balonda. Fotoğraflardan gördüğüm kadarı ile Kaya Meryem’in en büyük hayalini çok romantik bir ortamda gerçekleştirmişti. Düğün gününde hazırlık aşamalarından düğün bitimine kadar sürecek eğlenceli ve keyifli bir günün habercisiydi o fotoğraflar.

    Düğün günü hazırlık aşamalarında henüz yeni yeni tanıdığım ama sanki yıllardır tanıyor gibi olduğum sevgili Meryem ve Kaya’nın düğün akışını planladığımız gibi götürdük ve bir birinden keyifli ve eğlenceli bir belgesel düğün albümü hazırladık. Düğün günü düğün yerinin organizasyonunu bir zamanlar düğün fotoğraflarını çektiğim kıymetli arkadaşlarım Banu ve Bahadır; Happily Organizasyon olarak hazırladı. Yıllar sonra karşılaşmak ve selamlaşmak çok güzeldi. Osman Ağa Kültür evinin bir birinden lezzetli ikramlarını harika bir organizasyonla buluşturan ve her detayı düğün için özel düşünen Banu ve Bahadır’a da ayrıca teşekkürler.

    Meryem hazırlıkları için benim de uzun zamandır tanıdığım Mağusa’dan Kuaför Yücel ve Burcu Bilmez çiftini tercih etmişti. Kaya ise hazırlıklarını arkadaşları ile birlikte Venüs Beach Hotel’de tamamladı. Düğün günü dış çekim için Mağusa’yı, aile ve arkadaş fotoğraf çekimleri için düğün mekanı olan Osman Ağa Kültür Evini tercih ettik. Sevgili Meryem ve Kaya’nın düğün gününde çalışanlar olarak bizlerin ve en güzel günün kahramanı Meryem ve Kaya ile davetlilerin; günün en başından, gecenin en sonuna kadar yüzlerde gülücüklerin eksik olmadığı, samimi, grup totemin müzikleri ile sınırsız eğlenceli herkes için son derece keyifli ve eğlenceli bir düğün günü oldu.

    Sevgili Meryem ve Kaya’nın düğün günü aynı zamanda Ayla’nın (Kaya’nın kardeşi) nişanlısı Andrew ve Meryem’in annesi Yeşim hanımın doğum günüydü. Sürpriz bir pasta ile küçük bir doğum günü kutlaması yapıldı. Onlara da mutlu yaşlar ve uzun ömürler dilerim.

    Düğünden sonra Kıbrıs’ın sıcağından etkilenmeden ve özellikle gün batımında  düğün fotoğrafı çekimi isteyen Meryem ve Kaya ile  Eylül ayında Girne’de tekrardan buluştuk. Dış çekim gününde  14:00 ‘dan,  gün batımına kadar bir birinden farklı üç dört mekan kullanarak düğün sonrası dış mekan fotoğrafları için eğlenceli ve keyifli bir albüm çekimi daha yaptık.

    En güzel hikayelerini birlikte yazdığımız sevgili Meryem ve Kaya’ya mutluluklar dilerim. Sizi tanıdığıma çok mutlu oldum.

    Sevgiler,
    Düğün Fotoğrafçısı Hasan VARDAR

    Düğün günü çekilen fotoğraflar da, dış çekim fotoğrafları da harika..Meryem’in de dediği gibi, düğünü çektiğiniz fotoğraflarla yeniden yaşıyoruz. İyi ki sizinle çalışmışız. Güzel yazınız, yorumlarınız ve çektiğiniz bu güzel fotoğraflar için teşekkür ederiz.

    Üstadım,
    Seni düğün günü tanımıştım sonra kısa bir süre olsada senin engin bilgilerinden yararlanarak fotoğraf çekmek için kursuna katılmıştım. Her sorduğum soruma cevap aldım. Düğün günü çok sevdiğim kardeşim Meryem ve eniştem Kaya’nın bu muhteşem gecesini muteşem fotoğraflarınla daha da güzel yaptığın için sana da teşekkür ederim. Eline,gözüne,emeğine sağlık. Meryem ve Kaya sizlere bir ömür mutluluklar dilerim.

    Öncelikle bu güzel haber ve samimi yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. 🙂 Sizi hiç tanımadığımız halde düğün fotoğrafçısı araştırırken; biz de dediğiniz gibi teknolojinin nimetlerinden faydalanarak yaptığınız çalışamaları gördük ve çok beğendik. Yapmış olduğunuz başarılı çalışmalardan etkilenip sizinle çalışma kararı aldık. İlginizle, titizliğinizle, düğün günü sabahından, gece sonuna kadar muhteşem günümüzün her anını bizim için ölümsüzleştirdiniz. Benim için düğünün en önemli unsuru olan fotoğraflar. Düğünden arda kalan en güzel anlarımızı belgeleyerek; bize yaşattığınız mutluluk için tekrar, tekrar teşekkürler. Düğün sonrasında dış çekimimizde harika yeteneğinizle bizi bir kere daha bir birinden güzel fotoğraflarla buluşturarak ne kadar doğru bir seçim yaptığımızı bize kanıtladınız. Her baktığımızda o günü bize tekrar, tekrar yaşatan, anları anılara çeviren bir albümümüz var. Emekleriniz için bir defa daha teşekkür ediyoruz. İyi ki sizinle çalıştık. İyi ki varsınız. Meryem & Kaya 🙂

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.