GALLERIES
    Kapat
    MENU

    20 yıla yakın süredir profesyonel olarak çalıştığım düğün fotoğrafçılığı alanında hatırı sayılır bir sürü tecrübe edindim. Düğün günü her çift için özel, hazırlık süresi genelde stresli, sebep ve sonuç ilişkisi açısından, kişiye özel etkinlikler olduğu için; bir başka düğünde gelişen bir olayı referans alarak, kendi düğününe hazırlanmak çok doğru değildir. Düğün günü; hazırlık aşamalarından, düğün bitimine kadar; daha önce bir biri ile hiç çalışmamış, neredeyse bir birini hiç tanımayan bir ekibin ortak çalışmasıdır.

    Düğün günü için ekip üyeleri; kuaför, makyöz, çiçekçi, düğün yemekli ise ahçı,  servis için garsonlar, organizasyon detayları, orkestra, düğün videosu, düğün fotoğrafçısı vb. dir. Düğün günü ekibindeki herkesin bir birinle uyumlu olmasını beklemek neredeyse imkansıza yakındır. Fakat her biri kendi alanında profesyonel hizmet sağlayan kişiler olursa; bu profesyonelliğin temelinde güzel bir ahenk oluşur ve düğün günü iş akışı kusursuza yakın olur.

    Ekip üyeleri alanlarında ne kadar tecrübeli ve uzmansa, düğün gününde iş akışı bir o kadar daha rahat olur. Düğün günü kendi alanında her biri profesyonel ekip üyeleri, gelin ve damat olarak sizler,  hatta arkadaşlarınız, aileniz düğün gününüz için uyum içinde birlikte hareket edebilirler. Böyle bir durumun oluşması için özel bir çaba sarf etmenize gerek yok. Ekip üyelerinizin her biri kendi alanında profesyonel kişilerden oluşuyorsa zaten oldukça eğlenceli ve mükemmel bir düğün günü geçireceksiniz. Şimdi size bugüne kadar profesyonel düğün fotoğrafçısı olarak, hem yurt içinde, hem de yurt dışında  çalıştığım  düğün çekimlerinde edindiğim tecrübelerimden en önemli olduğunu düşündüklerimi  aktaracağım.

    Size aktaracağım tecrübelerimin dışında  düğün gününüz ile ilgili farklı sorularınız veya farklı çözüm arayışlarınız varsa, size memnuniyetle yardımcı olabilirim.

    -Düğün sırasında her şey mümkün olduğu için beklenmedik duruma hazır olun.

    Bu başlık sizi tedirgin etmesin. Olaylar hakkında endişelenmeyin ve gününüzün tadını çıkarın! Düğünler çok karmaşık olaylardır ve beklenmedik olaylar meydana gelebilir.

    Düğün fotoğrafçısı olarak oldukça sıklıkla karşılaştığım bir aksilik şunlar : Saç ve makyaj ekibi geç kalıyor veya gelin o gün saçını yada makyajını beğenmiyor. Çiçekler çoğunlukla geç geliyor. Bazı durumlarda düğün pastasının hasar gördüğüne hatta bir sonraki düğün ile düğün pastasının karıştırıldığına şahit oldum. Çoğunlukla gelinler hazırlık aşamalarında gecikiyor ama son bir kaç yıldır damatlar gecikme konusunda gelinleri aratıyor. Bazen damatlar bir gece önceki gece partisinden dolayı ertesi gün iyi görünmüyor. Nikah töreni sırasında bebekler ağlayabilir. Rüzgar alan açık hava kır düğünlerinde dekor perdesi yada duvak rüzgarlar uçar. Çoğunlukla damat gelinliğe basabilir. Bu yazdıklarım düğün günü yaşayabildiğimiz aksiliklerden sadece bazıları ve bu aksilikleri aşarak düğün gününe yüksek enerji ile devam edebileceğimiz onlarca formülü zamanla geliştirdim. Bu türden formülleri kullanmak için herhangi bir aksilik oluşmasına gerek yok. Oluşabilecek aksiliklere karşı siz düğün gününüzde eğlenirken gerekli olan önlemleri alıyorum. Çünkü; düğünden geriye kalacak olan tek şey fotoğraflardır ve yıllar sonra fotoğraflarda o günü kusursuz ve en güzel hali ile hatırlamanız bizim en büyük önceliğimizdir.

    -Aydınlatma, fotoğrafçılığın en önemli unsurudur.

    Kapalı salon düğünleri, iç mekan resepsiyonları için çok fazla ışıklandırma seçeceği vardır. Kaliteli ışıklandırma düz bir salonun çarpıcı görünmesini sağlar. Açık hava düğünleri (kır düğünü) ve resepsiyonları için mümkün olduğunca ortama fazla ışık ekletin. Açık havada ışığın kontrolü zor olduğu ve kısa bir mesafenin içinde herhangi bir nesneye çarparak yansıması az olacağı için kır düğünü gibi açık hava konseptlerinde aydınlatmalar yetersiz kalıyor.

    Bir düğün için eğer özel bir ışık ve ses sistemi gibi şeyler kiralayacaksanız; bir düğün için en güzel aydınlatma mor, mavi, turuncu renklerdir. Masalarda kullanılan mumlar, avizeler ve ortam ışıkları ruh halinize katkıda bulunur ve fotoğraflarınızın daha da güzel görünmesini sağlayacaktır. Özellikle ışık sistemini yöneten kişiye yeşil aydınlatmadan kaçınmasını ve fosforlu ışıklar kullanmamasını söyleyin. Çünkü hem yeşil renk, hem de fosforlu ışıklar fotoğraflarda hiç iyi görünmüyor.

    Unutmayın! Özellikle mum veya fener gibi yumuşak ışık kaynakları; romantik bir atmosfer yaratan aydınlatma kaynaklarıdır.

    Açık hava düğünlerinde; fotoğraf ışığı açısından nikah resepsiyonu ve töreni için en uygun zaman gün batımından bir saat kadar öncedir.

    -Düğün günü için zaman planlamaları yapın.

    Düğün günü hazırlık aşamalarından itibaren sizinle düğün sonuna kadar çalışacak ekip düğün videosu ve düğün fotoğrafçısı ekibidir. Bu süre içinde yaşanılabilecek tüm gecikmelerden ilk etkinlenecek olan düğün fotoğrafçısıdır. Bu etkilenme fotoğraf sonuçlarınıda etkileyeceği için bir düğün fotoğrafçısı olabilecek gecikmelerden hiç hoşlanmaz ve profesyonel çalışan biri ise, bu türden gecikmelere karşı mutlaka önlem alır.

    Düğün günü için plan yapın! Fotoğrafını çektiğim düğünlerin neredeyse %90’nı yapılan plana göre ilerlemez. Mutlaka bir B planınızda olsun. Düğün fotoğraflarınızı benim çekmemi istiyorsanız bu planı benden mutlaka isteyin. Düğün günü için yapacağımız ideal plan sizin üzerinizdeki baskıyı kesinlikle azaltır.

    Özellikle açık hava düğünlerinde en iyi fotoğraf zamanı altın saat dediğimiz gün batımından bir saat kadar öncedir. Kaliteli düğün fotoğrafları çekmek için bir diğer şaşırtıcı zaman, gün batımından sonra alacakaranlık saatindeki zaman dilimidir. Düğün fotoğrafçınız olarak bu saat aralığına göre sizin için özel planlamalar yapıyorum. Böylelikle düğün gününde bir birinden harika, kaliteli fotoğraflar çekmek için fırsatımız oluyor.

    -Gelin ve damat hazırlıkları odasını seçin.

    Gelin ve damat olarak hazırlığınız için dekoratif ve mümkün olduğunca geniş bir oda seçin. Hazırlıklarınızı yaptığınız oda ne kadar geniş olursa; hazırlık süreci ve fotoğraf çekimleriniz o kadar iyi olur. Hazırlık aşamalarında geniş bir oda tercih ettiğiniz zaman; sizi çeşitli açılardan daha iyi fotoğraflar çekebiliriz.

    Düğününüzün olacağı mekanla anlaşırken (otel düğünleri için) sözleşmenize mutlaka geniş odanın numarasını ekletin. Çünkü oteller düğününüzün olduğu dönemdeki dolululuk oranına göre; en basit odayı hazırlıklarınız için size tahsis eder. Yaz düğünlerinde otel odalarının teslim saati çiftlere genelde öğle saatleridir. Öğle saatlerinde çalıştırılan oda kliması odayı tam anlamıyla soğutmadan, kuaförünüzün çalıştıracağı fön makinası ile soğumadan, çok daha sıcak olacaktır. Düğün gününüzde terden yapış, yapış olmak istemiyorsanız hazırlıklarınız için odanızı sabah erken saatte teslim almanızı ve klimayı çalıştırarak odanın iyice serinlemesini sağlamalısınız.

    Hazırlık odanızı düğün dışı dağınıklıktan uzak tutmalısınız. Tertipli ve düzenli bir hazırlık odasında çekilecek olan düğün fotoğraflarınız çok daha kaliteli olacaktır. Dağınıklık aynı zamanda aradığınızı bulamayarak, acele etmenizi ve bazı konularda dikkatinizin dağılmasını sağlar.

    Düğün günü hazır olduğunuz zaman sizin için tüm önemli kişilerin orada olduğuna emin olun ancak odanıza hazırlık aşamalarının başından sonuna çok fazla insan getirmeyin. Hazırlık odası aşırı kalabalık olduğunda; bazı doğal fotoğrafların çekimi mümkün olmuyor.

    Sağdıç ve nedimelerinizin hazırlık aşamalarının sonunda mutlaka sizinle birlikte hazır olmalarını sağlayın.

    Düğün öncesinde tercih etmiş olduğunuz gelinliğe uygun hafif bronzlaşmanın düğün fotoğraflarınız için bir mahsuru yok. Düğün gününüzden 1 ay öncesine kadar vücudunuzda çizgiler oluşturacak şekilde bronzlaşmayın.

    Düğün gününden bir kaç gün önce takım elbisenizi ve gelinliğinizi giymenizi öneririm. Düğün günü kullanacağınız ayakkabıların sizi rahatsız edebilmesi ihtimaline karşılık, ayakkabılarınızı düğünden bir kaç gün önce evinizin içinde bir kaç saat kullanmanızı ve oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığa karşı önlem almalısınız.

    -Mümkünse eğer bir düğün koordinatörü ile çalışın!

    Düğün gününüz için mucizeler yaratabilecek bir düğün koordinatörü ile çalışmayı düşünün. Kaliteli bir düğün koordinatörü sizin için akış planlar, düğün günü sizin için tüm kontrolleri yapar, yardımcı hizmetleri sizin için en uygun şartlarda temin eder. Böylelikle düğün gününde bir çok detayı profesyonel bir koordinatör ile çalışarak halledebilirsiniz. Düğün gününüzde zaman size kalır ve stresten, kaygıdan uzak; keyifli bir düğün günü geçirebilirsiniz.

    -Nikah töreninde dikkat edilecek konulardan bazıları.

    Törenden önce birbirinize olan aşkınızın büyülü tadını çıkarabilmeniz için; ilk bakış fotoğraflarını tavsiye ederim. İlk bakış fotoğrafları duygu yüklü fotoğraflar çekmek için harika bir fırsattır. İlk bakış fotoğrafları isterseniz eğer düğün günü bu fotoğraf çekimi için bir plan yapalım.

    Tören sırasında mümkün olduğunca rahat olun. Bazen kalbinizin yerinden çıkacağını hissedebilirsiniz. Hayatınızın en önemli ve en güzel gününde bu tür bir heyecan yaşamanız normal bir durumdur. Tören sırasında mümkün olduğunca hayatınızın aşkına bakın. Böylelikle spontane çektiğimiz bazı fotoğraflarda bir birinize olan aşkınızı, heyecanınızı ve gülümsemelerinizi yakalayabilirim.

    Törenden önce, tören sırasında veya törenden sonra konuklarınız için planladığınız bir sürpriz varsa lütfen bu konuda beni bilgilendirin.

    Düğününüz için bir koordinatör ile çalışmıyorsanız; tören sonrasında insanları resepsiyon alanına toplamak için davetlileriniz tarafından tanınan bir kaç temsilci seçin. Konuklarınızı resepsiyon alanına yönlendirirken bu size çok fazla zaman kazandıracaktır.

    Düğün resepsiyonu alanında konuklarınız için en uygun oturma planını hazırlayın ve gerektiği durumlarda konuklarınızı oturma planı ile ilgili önceden bilgilendirin. Herhangi bir aksilik olursa diye; konuklarınızın arayabileceği acil telefon numaralarının bir listesini yapın. Bu size çok fazla zaman kazandıracak ve düğün gününüzde oluşabilecek bazı sıkıntılarınızın sizi strese sokmadan çözümünü sağlayacaktır.

    Cebinizdeki nesler: Beyler, lütfen ceplerinizdeki telefon ve anahtar gibi şeyleri çıkarabilir misiniz? Fotoğraf çekiminde ceplerinizde bazı şeylerin olması inanın hiç iyi görünmüyor.

    Özellikle güz ve bahar düğününü açık havada planlıyorsanız; gece açık hava sıcaklığını göz önünde bulundurarak adınızın ve düğün tarihinizin yazdığı küçük polar battaniye gibi ürünler hazırlatabilirsiniz.

    -Düğün fotoğraflarınız.

    Düğün detaylarının (salon, süslemeler vb.) çekimi ışık çok sık değiştiği için oldukça fazla zaman alır. Düğün detaylarınızın fotoğraflarında yakalamamızı ve vurgulamamamızı istediğiniz özel bir şeyler varsa lütfen çekimden önce bize iletin.

    İlk dansınız sırasında; ışık sorumlusundan fosforlu spot ve lazer ışık kullanımından kaçınmasını isteyin.

    Düğün gününüzde sizin için önemli olan ayrıntıları listeleyin. Bu liste sayesinde düğün fotoğrafları çekiminizde bu yönlere – insanlara – ayrıntılara yoğunlaşabilirim.

    En güzel düğün fotoğrafının elde edilmesi için düğün fotoğrafçısının bazı bilgilere ihtiyaçları vardır. Fiyat teklifi alırken veya ilk görüşmemizde lütfen bu konulara kısaca değinin.

    Fotojenik olmadığınızı ve düğün gününüzde rahat poz veremeyeceğinizi düşünüyorsanız; şuradan en güzel düğün fotoğrafları için nasıl poz önerilerini içeriğini okuyabilirsiniz.

    En güzel düğün fotoğrafları için hemen Fiyat Teklifi alın!

    En güzel hikayenizi birlikte yazabilmek dileği ile
    Sevgiler,
    Düğün Fotoğrafçısı Hasan VARDAR

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.