GALLERIES
    Kapat
    MENU

    Tarih 10 Ağustos 2014’ü gösterdiği gün, üniversite döneminde Kıbrıs’ta benden fotoğraf dersi almış sevgili Can’ın, Balıkesir’de düğün fotoğraflarını çekmek için sabahın erken saatlerinde İzmir’den yola çıktım. O gün sevgili Esin ve Can’ın Balıkesir düğün fotoğrafları nı çektikten sonra, hemen Balıkesir’den ayrılacağım, zira 12 Ağustos’ta da Antalya Kaş’ta beni bekleyen çiftimin düğün fotoğrafları çekeceğim.

    Can okuldan ayrıldıktan sonra, sosyal medyadan biz arada sırada selamlaştık. 2014 yılı içinde Ayvalık’ta eski bir zeytinyağı fabrikasını fotoğraf atölyesine çevirmeye çalıştığım yağmurlu bir gün Can beni aradı ve düğünü haber verdi. Çok mutlu oldum. Balıkesir’i daha önceden biliyorum ama o güne kadar Balıkesir düğün fotoğrafları hiç çekmemiştim. Hem Can’dan hem orada yaşayan başka arkadaşlarımdan da destek alarak nerde ne gibi fotoğraf çekimi yapılacağı konusunda önceden biraz araştırma yaptım. Düğün fotoğrafçılığı için özellikle sık seyahat ediyorsanız ve farklı lokasyonlarda düğün fotoğrafçılığı yapıyorsanız bu ön araştırmalar fotoğraf sonuçları açısından gerçekten çok önemli.

    Düğün günü Balıkesir’in merkezinde bulunan meşhur Basri Otel, hazırlık aşamaları için neredeyse tek seçeneğimizdi. Hazırlıklarda sevgili Esin’in muhteşem enerjisi, güler yüzü, Can’ın yardım severliği ile düğün günü programladığımız gibi ilerledi. Düğün fotoğrafçılığında asistan çok önemli fakat seyahat gerektiren çoğu düğün çekiminde yanımda asistan götürmüyorum. Balıkesir düğün fotoğrafları içinde yanımda asistan götürmemiştim. Asistansız düğün fotoğrafçılığı; evet çok zor ama düğün günü gelin ya da damadın arkadaşlarından biri hatta bir kaç tanesi ihtiyaç anında hemen imdadımıza yetişiyor. Düğün fotoğrafı çekimleri de gelin ve damadın arkadaşların varlıkları ile çoğunlukla stressiz, daha keyifli ve enerjik geçiyor. Bazı düğün fotoğrafçılarının da gelin ve damadın çevresinden arkadaşlarını uzaklaştırdığını duyuyorum ve bu davranışa açıkçası şaşırıyorum.

    Hazırlık aşamalarını tamamladıktan sonra düğün belgeselinin bir sonraki aşaması dış mekan düğün fotoğrafları fakat hem hava sıcaklığının biraz azalması hem de sert ışığın yumuşaması için otelin lobisinde dramatik ışık kullanarak biraz iç mekan düğün fotoğrafı çekimi yaptım. Balıkesir düğün fotoğrafları dış çekimi için Can’ların Bağ evine gittiğimiz zaman hava sıcaklığı biraz azalmıştı ama ışık fotoğraf çekimi için hala daha çok sertti. Özellikle sert ışığın yarattığı kontrast yüksekliğinin beni çekimde zorlayacağını düşünürken, imdadımıza Can’ın kuzeni sevgili Doğan; Hızır gibi yetişti ve tüm çekim boyunca hem neşe kaynağımız oldu hem de ışık konusunda en büyük yardımcımız.

    Fotoğraf çekimi ilerledikçe biraz daha rahatlayan sevgili Esin ve Can’ın stres ve kaygıdan uzak, çekimin içine dahil ettiğimiz tüm arkadaşları ile birlikte aynı zamanda da keyiflenen fotoğraf çekimi aslında düğün gecesinin bol eğlenceli geçeceğinin habercisi gibiydi. Tahminlerimde yanılmadım. Düğünün başından neredeyse sonuna kadar eğlenen, bir an olsun yerine oturmayan bir arkadaş grubu ile Esin ve Can’ın düğün çekimini her zaman ki gibi büyük bir keyifle yaptım.

    Ben bu blog haberini yazıyorken Sevgili Esin ve Can’ın düğünün üzerinden neredeyse 3 yıl geçti. Onlar şimdi biraz daha büyük bir aile oldular. Biricik kızları Ece’yi sevgiyle büyütüyorlar.

    Sevgiler,
    Düğün Fotoğrafçısı Hasan Vardar.

    Esin şahingiray

    Düğün günü ve yakınında daha önceden bu tatlı heycanı atlatan bir çok yakınımız aman tadını çıkarın aylarca hazırlanıyorsunuz çabucak geçiveriyor, insan nasıl geçtiğini anlAmıyor ve geriye sadece fotoğraflar kalıyor demişti… Gerçektende öyleymiş:) yaklasık 3 sene geçti üzerinden o gunun en güzel anlarını en neşeli ve keyifli saniyelerini sizin sayanizde istediğimiz zaman daha dunmus gibi anımsayabiliyoruz.. Agustosun ortasinda sicak ama cooooook keyifli bir cekimdi. Başta siz daha sonra yanımızda olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz Fotoğraflarımızın hepsi birbirinden güzel…

    Ellerinize emeginize saglık

    Not: Umarım birgün Ece’yle birlikte bir çekim yaparız evliliğimizin 10.senesinde :))

    Açıkçası benim için hiç bir fotoğraf çekimi bu kadar eğlenceli olmamıştı. Bunun tamamen sizin bitmeyen enerjinizden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü düğün fotoğrafçılığı mesleğini her yönüyle seviyor ve değer veriyorsunuz. Bir fotoğraf sever olarak sizinle tanışma fırsatı da bulduğum için çok şanslıyım. Düğün fotoğrafları çekiminin ardından Esin’in albümünü elime aldığımda fark ettim ki Balıkesir’in klasik fotoğraf çekimi yapılan mekanlarını tamamen farklı bir yer haline getirmişsiniz hocam.

    Can Şahingiray

    Stresli ve sıcak bir günde içinde durmaya hiç alışık olmadığım takım elbisede bizi motive ettiğiniz için, yorucu bir günüde yılmadan geriye böylesine güzel fotoğraflar bıraktığınız için teşekkür ederiz hocam.

    Yorumu Gönder

    E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.