GALLERIES
    Kapat
    MENU

    Özgün, kaliteli ve sıra dışı çekimler için pek çok faktör etkili olsa da düğün fotoğrafı çekimlerinde dış çekim mekanı seçiminin payı oldukça büyüktür. Düğün hikayesinden dış çekime kadar her bir kategori bakımından mekan, hassasiyet gerektiren bir konuyken seçim konusunda kararsız kalanlar için İzmir bölgesinde birbirinden özel alternatifler sunuyoruz.

    Bu yazıda paylaşmadığımız, sır gibi sakladığımız bir sürü dış çekim mekanlarımız daha var.

    İzmir’de Dış Çekim Denince: Alaçatı’dan fazlası var!

    Alaçatı, denince aşk ve romantizm akıllara gelirken kasabanın yüksek ve renkli enerjisi fotoğraf karelerine farklı bir potansiyel kazandırıyor. İzmir’in gözde mekanları içerisinde bulunan semtin Arnavut kaldırımları, eski evleri ve kendine has mavisi Alaçatı’yı bir numaralı çekim merkezi haline getiriyor. Alaçatı demişken “Yel Değirmeni” çekim için, eğer kalabalık bir döneme rast gelmiyor ise, doğal bir rüstik alandır. Fakat özellikle yaz döneminde kalabalık olduğu için çekim zamanını oldukça iyi ayarlamanız gerekiyor. Eski evler ya da vintage tarzından hoşlanıyorsanız Bornova’yı da mutlaka mekan tercihleri arasında değerlendirmeye almalısınız.

    Enerjisi yüksek fotoğrafların yanı sıra daha tarihsel bir konsept düşüneneler arasındaysanız, antik kentler sınırsız olanak sunuyor. Uygarlık tarihi bakımından da önemli olan Bergama, Efes ya da Agora tercih edilebilir. Yüzlerce yıllık tarihi kalıntılar arasında estetik mimari yapıları fotoğraf objesi olarak değerlendirerek kendinize has bir sonuç elde edebilirsiniz.

    Özellikle Efes’te bulunan Antik Tiyatro ya da Artemis Tapınağında farklı açılardan kusursuz fotoğraflar ortaya çıkarılabilir. Mekan seçimi konusunda hayal gücünüzü geniş tutmanız orijinal fikirlere ulaşmanız bakımından yararlı olacaktır. Kiremit çatılı evleri ve şirin dar sokakları ile Alaçatı’ya alternatif arayanlar için Şirince tavsiye edilir. Sadece İzmir’de değil ülke genelinde de popülaritesi yüksek olan Şirince’de çekim yaparak mistik ve doğal rüstik ortamı fotoğraflarınıza yansıtabilirsiniz. Sarmaşık güllerle kuşatılmış duvarlara sahip olan kapı önlerinin yanı sıra köyde bulunan kilise çevresinde de özgün kareler yakalamak mümkün.

    Plajda Baharın Enerjisini Yansıt

    Çıplak ayak ile kumsalda, elinde ayakkabınız ve sade bir gelinlik ile yürürken kendinizi hayal ederek mutlu oluyorsanız, mekan seçimi için plajlar tam da size göre çekim mekanlarıdır. Ak kum ya da Ilıca gibi plajlar fotoğraf çekimi için en ideal olanlarıdır. Fakat plaj çekimi yaptırmak isteyenlere küçük bir uyarı yapmakta yarar var. Bu tür çekimleri düğünden sonra ve deniz mevsimi olmayan bir dönemde yaptırmanızda yarar bulunuyor. Plajda yapılan çekimlerde kum ve deniz suyu gibi etkenlerden dolayı gelinlik diğer mekanlarda yapılan çekimlere nazaran daha fazla kirlenecektir. Bu neden ile riske girmemek için çekimleri düğün sonrasında yapmak daha doğru bir tercihtir. Özellikle çekimler esnasında denize girecekseniz gelinliğin bozulma ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.

    İç Mekan Alternatifleri

    Dış mekan çekimleri mevsim şartlarına ve düğün tarihine göre her zaman yapılamıyor. Bu neden ile iç mekan tercih edilecektir. Çekim için asil ve ışıltısı ile göz dolduran bir iç mekan arıyorsanız Edward Köşküne ne dersiniz? Tarihi dokusunun ve öneminin yanı sıra bilinen pek çok kişiye de ev sahipliği yapmış olan mekanın kusursuz bir bahçesi ve iç dekorasyonu bulunuyor. Tüm çekim Edward Köşkünde rahatlıkla yapılabilir.

    İç mekan denince akıllarda yer edinen, 150 yıllık geçmişi ile Tarihi Hava gazı Fabrikasıdır. Taş duvarları ile tarihi dokuyu fotoğraflara da tam anlamı ile yansıtan mekan özellikle Alsancak gibi merkezi bir noktada olması nedeni ile çekimlerin vazgeçilmez mekanı olarak da ifade edilir. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi çekim için fazla talep görüyor. Bu neden ile özellikle hafta sonu çekimlerinde sıra bulmanız zor olabilir. Kapalı bir mekan olsun fakat tarihi dokusunu da her haliyle korusun diyenlerdenseniz, Alsancak Tren Garını listenize eklemelisiniz. Çekim için tercih edeceğiniz mekanı mutlaka çekim öncesi gidip görmelisiniz.

    En güzel düğün fotoğrafları, sürpriz indirimler ve uygun fiyatlar için hemen Fiyat Teklifi alın!

    En güzel hikayenizi birlikte yazabilmek dileği ile…

    Sevgiler,
    Düğün Fotoğrafçısı Hasan VARDAR

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.