GALLERIES
    Kapat
    MENU

    Düğün günü yaklaştıkça hemen-hemen her gelin ve damadı kısa süre içinde bir kaç kilo vererek daha da formda olmak, düğün fotoğrafı çekimleri için daha fit ve daha da estetik görünme telaşı sarıyor. Doğal olarak hayatlarının en özel gününde, en güzel, en şık ve en estetik şekilde görüntü vermek istiyorlar. Bu isteğin bilincinde profesyonel bir düğün fotoğrafçısı olarak yıllar önce düğün fotoğrafı çekmekten büyük keyif aldığım canım arkadaşım diyetisyen gelinlerimden sevgili Zaliha Kiraz’ın desteğini alarak, düğün hazırlığı yapan kıymetli çiftlerimin sağlıklı beslenerek düğün gününe hazırlanabilmesi, hem şık, hem fit hem de daha estetik görüntüler verebilmeleri için temel bilgileri içeren bu makaleyi hazırladım.

    Ankara’da bir birinden habersiz iki öğrenci iken; uçakta tanışan sevgili Zaliha ve Can’ın 2012 yılı Aralık ayında, Mağusa’da Arkın Palm Beach Otelde sevgi dolu düğün hikayesini belgesel niteliğinde fotoğraflıyordum. Hem Zaliha’nın hem de iki nedimesinin diyetisyen olması neticesinde doğal olarak gündem ”sağlıklı beslenme” ve fazla kilolar ile ilgiliydi. Saç ve Makyaj konusunda Kıbrıs’ın sevilen makyözlerinden Arzu Çevre’nin açtığı fazlalık kilo sohbeti bir ara benim sağlıksız beslenmem, tükettiğim bol kahve ve fazla kilolarım ile ilgili espirili bir sohbete dönüştü. Aslında düşünüldüğünde düğün günün stresi, telalı, saç – makyaj derken çoğunlukla düğün gününde insanın aklına yemek yemek gelmiyor hata bu durum düğün günü çalışan biz düğün fotoğrafçıları içinde geçerli. Zaliha ve Can’ın düğün gününde; hazırlık aşamalarında ortam bol neşeliydi. Hazırlık aşamalarında hem gelinim Zaliha hem de diyetisyen nedimeleri Bengi ve Hayriye ile tavsiyelerle dolu sağlıklı beslenme ve fotoğraf üzerine bol bol sohbet ettik.

    Aşağıda Zaliha’ya diyetisyen olarak sıkça sorulan soruların yanıtlarını okuyabilir ve 2012 yılında Zaliha ve Can için yaptığım düğün fotoğrafı çekimlerini izleyebilirsiniz.

    Diyetisyen gelinden, gelin ve damat adaylarına tavsiyeler!

    Gelin ve damat adaylarına önerilerim; en kısa sürede düşük kalorili beslenme tarzına geçmeleridir çünkü fazladan alınan her kalori yakılmadığı sürece fazla kilo demektir. Cyprus Light Life Beslenme Merkezinde gelin ve damat adaylarının stresli ve heyecanlı hazırlık dönemlerinde forma girmelerini sağlamaya çalışıyor, düğün fotoğraflarında daha fit, daha şık , daha da estetik görüntüler verebilmeleri için onlara destek oluyorum.

    Diyetisyen Geline Gelin – Damat Adaylarından Gelen Sıkça Sorulan Sorular :

    Evlenme planı yapıyorum ve gelinlik giyerken vücudumun düzgün olmasını istiyorum. Bugün diyete başlarsam üzerimdeki 10 kilo fazlalığı kaç ayda atabilirim?

    Doğru ve kalıcı kilo verme için haftada maksimum 1 kilo verilmelidir yani 10 kilo vermeniz için en az 2 ay önceden diyete başlamanız gerekmektedir. Diyet programınız beslenme uzmanı tarafından size özel olacak şekilde hazırlanmalıdır. Vücudunuzdaki kas oranınız, yağ oranınıza bakılıp, günlük kalori ihtiyacınız sizin vücut bileşiminize ve metabolik farklılıklarınıza göre belirlenmelidir.

    Şok diyet uygulaması nasıl bir şey tavsiye eder misiniz ?

    Düğün günü öncesinde birçok kişi fit ve estetik görünmek için zayıflama telaşına girer. Düğün fotoğrafı çekiminde estetik olmak ister. İlk akla gelende maalesef şok diyetler olmaktadır. Ancak yoğun hazırlıklar, stres, yorgunlukla birleşince şok diyet uygulamanızın birçok olumsuz sonucuyla karşılaşırsınız. Yaptığınız şok diyetle meydana gelen hızlı kilo kaybı yağ kaybı değil kas kaybıdır. Bu da yağlı bölgelerinizin aynen durduğu, yüzünüzün de küçülüp çökmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminize de ciddi zararlar verip birçok hastalığa yakalanma riskiniz artmaktadır.

    Düğüne son 10 gün kala sağlıklı beslenme açısından özellikle nelere dikkat edilmeli?

    Düğüne son 10 gün kala dikkat edeceğiniz bazı besinler hem metabolizmanızı hızlandıracak, hem size zindelik kazandıracak hem de daha parlak bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

    Bu sebeple;
    – Çay, kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durun.
    – Günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketin.
    – Omega 3 den zengin olan balık tüketimini arttırın. (10 gün içinde 4 kez tüketmeye özen  gösteriniz)
    – Her gün 2,5-3 litre su tüketiniz.
    – Beyaz ekmek, makarna pirinç yerine tam tahıllı ekmek, kepekli makarna, bulgur tüketin.
    – Özellikle ödem atımına yardımcı olarak maydanoz tüketimini arttırın.
    – Şeker ve şekerli besinleri tüketmeyin. Şeker ihtiyacını bol vitaminli meyvelerle karşılayın.
    – Metabolizmanızın hızlanması için Günde 2 fincan yeşil çay tüketin.
    – Sigara ve alkol tüketiminde uzak durun.

    Son olarak fotoğrafçımız Hasan Vardar, zaten profesyonel bir düğün fotoğrafçısı ve açıkçası işini mükemmel yapıyor. Diyetisyen olarak benim de görevim düğün hazırlığı içindeki gelin ve damat adaylarına sağlıklı beslenme açısından destek olmak. Düğününüze kısa bir zaman kaldıysa ve daha fazla desteğe ihtiyaç duyuyorsanız iletisim@zalihakiraz.com veya http://www.cypruslightlife.com üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

    Sevgili arkadaşım Zaliha ve Can’ın düğün belgeselini düğün fotoğrafı blogum üzerinden anlatırken; gelecek zamanda çiftlerimin içinde yer alacak olan gelin ve damat adaylarına sağlıklı beslenme ile ilgili temel bilgileri aktarmaya çalıştım. Umarım beğendiğiniz, bilgilendirici bir içerik olmuştur. Düğün fotoğrafları özeldir ve size özel olmalıdır.

    Klişeleşmiş ortam ve pozlardan ziyade size özel çekimlerle düğün belgeselinizi en güzel şekilde oluşturmamızı isterseniz eğer, şimdi Fiyat Teklifi alın!

    En güzel hikayenizi birlikte yazabilmek dileği ile…
    Sevgiler,
    Düğün Fotoğrafçısı Hasan VARDAR

    Bana göre gelin olmak bir kadının hayatındaki en unutulmaz anlardandır. Düğün fotoğrafları da o en unutulmaz anlardan geriye kalanlanlardır… Biz eşimle birlikte düğün fotoğraflarımız için çok araştırma yaptık. İzmir düğün fotoğrafçılarının çoğu ile anlaşamadık! En son Hasan Vardar ile Balıkesir de düğün fotoğraflarını çektiği ortak arkadaşlarımız Esin ve Can aracılığı ile tanıştık. Hasan bey düğünümüzün her detayı ile tek tek ilgilendi! Gelinliğim, damatlık, saç modeli, düğün fotoğraflarının çekim mekanları, karşılıklı fikir alış verişleri, aklınıza ne gelirse… Hatta ve hatta bizi kendi çalıştığı diyetisyeniyle bile görüştürdü. Hayatımın en özel anlarının en güzel fotoğraflarını bizim için hazırladı… Bizim için unutulmaz ve keyifli bir gündü… Çok çok teşekkürler!

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.